Perełki książkowe na wrzesień. Subiektywna lista Akademii Pasjonatów

***


Witajcie Kochani!

Wakacje minęły, powiało jesiennym chłodkiem, liście powoli opuszczają swoje bezpieczne przystanie, zmieniają barwy i wyfruwają w świat otulone promieniami ciepłego słońca. Dzieci za to szczęśliwie wyfrunęły do szkół i przedszkoli, a to oznacza, że w końcu zrobiło się trochę przestrzeni w mieszkaniach, a zatem i na domowych fotelach, w których z lubością można się zapaść z książką w ręku. Czyż to nie jest piękne? :) Ale co tu czytać? Oto wrześniowe propozycje od Akademii Pasjonatów:


„SELF-REG. Metoda samoregulacji” – Stuart Shanker

Profesor psychologii Stuart Shanker proponuje dzieciom metodę samoregulacji – książka jest oczywiście dla rodziców, którzy poprzez zrozumienie i wsparcie, mają dzieci tej metody nauczyć. Innowacyjna metoda ma wspierać dzieci w samodzielnym zmienianiu swojego zachowania tak by: lepiej się koncentrowały, umiały kontrolować własną impulsywność, łatwiej przyswajały wiedzę, przezwyciężały frustrację i nauczyły się współpracy. Brzmi pięknie, prawda? Książka jak znalazł dla wszystkich rodziców – zwłaszcza w początkach roku szkolnego! 


„Mit neuronów lustrzanych” – Gregory Hickok 

Dlaczego tak znakomicie naśladujemy? Czy czytamy w umysłach innych osób? Czym różnią się nasze półkule? Na czym polegają zaburzenia autystyczne? Nie trzeba być specjalistą, żeby w tej książce odnaleźć odpowiedzi na pytania o ludzkie poznanie czy funkcjonowanie mózgu. Autor  rewiduje jedną z najbardziej wpływowych teorii współczesnej psychologii – teorię rozumienia działania poprzez neurony lustrzane i mówiąc krótko obala ją w jej dawnym kształcie proponując jej alternatywną wersję. Bombowa lektura.

„DMSO. Naturalny środek przeciwzapalny i przeciwbólowy” ­– dr Hartmut P. A. Fischer 
książka o przelomie w uzdrawianiu. DMSO  to naturalny i tani środek leczniczy pozyskiwany z drewna w formie bezwonnego płynu. Może być wchłaniany przez skórę lub przygotowany w formie mieszanki do picia czy jako zastrzyk. Jego działanie jest wszechstronne: hamuje stany zapalne, działa bakteriobójczo, zwalcza grzyby i wirusy, podnosi odporność. Autorzy podają, że udowodniono lecznicze działanie DMSO w schorzeniach takich jak: artretyzm, uszkodzenia kręgosłupa, choroby psychiczne, zespół Downa, siniaki, stłuczenia, zwichnięcia, nowotwory w tym włókniaki czy guzy mózgu i w wielu innych. Warto przeczytać i zastosować.

„Najlepiej w życiu ma Twój kot. Korespondencja Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza”
Spędzili ze sobą ponad 20 lat, ale nigdy razem nie zamieszkali. W czasie rozłąki pisali do siebie listy: zabawne, liryczne, miłosne. Ubogacone unikalnymi pocztówkami, zdjęciami a nawet własnymi rysunkami. Listy nigdzie niepublikowane. Super lektura na pożegnanie lata.

"Pancerne serce" – Jo Nesbo 
To kolejna książka z cyklu o policjancie Harrym Hole, z którym można zetknąć się oglądając film "Pierwszy śnieg", będący ekranizacją książki o tym samym tytule. Pozycja niezwykle wciągająca – zawiera wiele zwrotów akcji, zawiłą intrygę, świetnie zarysowane postaci i nie jest wtórna, o co trudno w dzisiejszych czasach. Szczerze zachęcam do lektury.

"Behawiorysta" – Remigiusz Mróz
Wyjątkowo poprowadzona historia, charyzmatyczne i inteligentne postaci. Czytajcie z uwagą by nadążać za zwrotami akcji. Zakończenie jakiego nie przewidziałby sam Doktor Strange (bohater amerykańskiego fantastycznonaukowego filmu akcji stworzonego na podstawie serii komiksów wydawnictwa Marvel Comics - przyp. red.)

„Gottland” – Mariusz Szczygieł
Zbiór reportaży o Czechach i ich życiu w czasach, w których przyszło im (i nam) żyć. Czechosłowacja i Czechy. Forma reportażu, poza opowieścią o zdarzeniach, wnosi mnóstwo informacji o ludziach, których decyzje kształtowały życie całych pokoleń.


Książki polecają: 
____Emilia Szywała Pomysłodawczyni tego bloga, jego dobry duch i redaktor. Absolwentka polonistyki UŁ.
____dr Halina Aniołczyk Emerytowany adiunkt IMP w Łodzi. Pasjonatka ochrony środowiska, dobrej książki i sztuki.
____Venus Prima Z zawodu i zamiłowania nauczyciel. Pasjonatka malarstwa i refleksyjnych rymowanek, które sama tworzy. 
____Michał Ciesielski Entuzjasta nowych technologii, zdrowego stylu życia, poszerzania wiedzy psychologicznej.
____Czynnik NIEludzki "Zwykła" dziewczyna, która pochłania książki w ilościach niepoliczalnych. W wolnych chwilach pisze wiersze i książki.

*** Obraz Comfreak z Pixabay 

Komentarze

Popularne posty