Start. Zaczynamy!

Witajcie Kochani, zaczynamy!

Oto pierwszy wpis na naszym blogu Wolontariat Seniorów. Będziemy go prowadzić w ramach warsztatów dziennikarskich "Od seniora do redaktora" tegorocznej edycji "Akademii Wolontariatu Seniorów III – Jak w rodzinie" (w skrócie AWS III). 

W maju, czerwcu i lipcu będziemy spotykać się raz na dwa tygodnie z dziennikarką Emilią Szywałą i uczyć o blogowaniu, udoskonalać nasz warsztat pisarski, a może nawet spróbujemy swoich sił w łódzkim miesięczniku społecznym "Miasto Ł". Zobaczymy! Wszystko przed nami, a dokładniej: jedno spotkanie za nami, a przed nami jeszcze pięć.

Pewnie chcecie wiedzieć kim jesteśmy? Już się Wam przedstawiamy. Oto my:


Uczestnicy warsztatów: Krzysiek, Mariusz i Gosia.


Gosia od marca jest emerytką. Przyszła na zajęcia, żeby pozostać aktywną i zdobyć nowe umiejętności. Na co dzień opiekuje się porzuconymi zwierzakami.

Mariusz twierdzi, że na warsztaty dziennikarskie przyszedł z ciekawości. Jest wciąż aktywny zawodowo, ale lubi próbować nowych aktywności poza pracą. Z Internetem zaznajamia się od trzech miesięcy. 

Krzysiek jak widać nie jest seniorem 60+, ale może brać udział w warsztatach dziennikarskich, dzięki temu, że AWS III, to projekt zakładający integrację międzypokoleniową. Również przyszedł na zajęcia, żeby nauczyć się czegoś nowego i poćwiczyć umiejętność pisania.

A warsztaty prowadzi Emilia Szywała. Absolwentka filologii polskiej UŁ oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Od 12 lat publikuje w Tygodniku "ANGORA" artykuły poświęcone Ameryce Południowej i Hiszpanii, a od trzech tworzy również teksty do Internetu. Jakiś czas temu zaczęła również pisać scenariusze bajek dla dzieci.Prowadząca Emilia Szywała
Poniżej możecie obejrzeć zdjęcia z naszych pierwszych majowych zajęć. Jeśli chcielibyście wiedzieć, co robiliśmy, to zdradzimy Wam, że było bardzo ciekawie. 

Poznawaliśmy pojęcia: blog, bloger, blogowanie, blogosfera i podglądaliśmy najpopularniejszych blogerów w Polsce. 


Po części teoretycznej przyszedł czas na praktykę. Założyliśmy własny blog (ten, na którym aktualnie jesteście), wybraliśmy szablon (co nie było wcale łatwe) i przystąpiliśmy do konstruowania opisu "O mnie". 

Najpierw analizowaliśmy wpisy "O mnie" najpopularniejszych blogerów. Podglądaliśmy jak to robią najlepsi i wydawało się, że to żadna filozofia, jednak kiedy przystąpiliśmy do tworzenia notek o sobie, okazało się, że nie jest to wcale takie proste. Jak z gąszcza informacji o sobie wyłuskać te najważniejsze? Jak zgrabnie je połączyć w całość? Pytania kłębiły się w naszych głowach. W sali zaczęło się robić duszno. Na szczęście mieliśmy pomoc prowadzącej, która krok po kroku przeprowadziła nas przez ten proces.

Gosia napisała o sobie tak:

Mam na imię Gosia. Od dłuższego czasu opiekuję się bezpańskimi, porzuconymi zwierzakami. W 2017 roku założyłam Fundację emvet  która pomaga chorym i bezdomnym zwierzętom – zwłaszcza kotom. Moje życie zawodowe związane było z Łódzkim Domem Kultury. W marcu tego roku przeszłam na emeryturę. Biorę udział w projekcie "Akademia Wolontariatu Seniorów" dla osób 60+, aby pozostać aktywną, zdobyć nowe umiejętności i jednocześnie poszerzyć swoje zainteresowania. Planuję też realizowanie własnych projektów związanych z wolontariatem.

...To by było na tyle od nas. Jeśli chcecie wiedzieć, co u nas, jak przebiegają zajęcia i jak nam idzie pisanie, to serdecznie zapraszamy do podglądania bloga i komentowania. Pozdrawiamy!

Komentarze

Popularne posty