Empatia, szacunek i wzajemna troska – to my kształtujemy relacje społeczneWiem, że pozytywne nastawienie i nasze przekonania decydują o tym jak przeżywamy swoje życie. Sprawą bardzo istotną jest również przekaz jaki dociera do nas z zewnątrz. A jakie komunikaty dzisiaj do nas docierają? Ja zawsze szukam informacji, które mogą mnie i innych zainspirować i pozytywnie wpłynąć na okoliczności. “Szukajcie, a znajdziecie” – słowa z Biblii. Znalazłam i pragnę więc podzielić się tym inspirującym przekazem z moimi przyjaciółmi.

Oto co powiedział Dyrektor Instytutu Psychologii UJ, dr hab. Przemysław Bąbel, na spotkaniu inauguracyjnym roku akademickiego 2021: "Nauczymy Państwa oczywiście naukowego warsztatu, i to na najwyższym światowym poziomie, ale ta wiedza będzie miała sens tylko jak połączycie ją z krytycznym myśleniem i szacunkiem do drugiej osoby. Ta wiedza będzie miała sens, gdy rozum i wyobraźnia pozwolą Wam otworzyć się na ludzi i świat w całej ich i jego złożoności, czasem trudnej i wymagającej niełatwych odpowiedzi. 

Bezradność wobec skomplikowanego świata łatwo przeradza się w gniew i nienawiść. Życzliwe otwarcie się na świat oraz innych oznacza więc z konieczności umiejętność powiedzenia ‘nie wiem” muszę pomyśleć, sprawdzić, aby nie dać się ponieść prostym, ale często błędnym wyjaśnieniom. Zdaję sobie sprawę, że moment w którym się spotykamy, jak i okoliczności są szczególne. Wymagają od nas dostosowania się do nowych sytuacji, nieraz testuje się granice naszej odporności psychicznej. 

Oczywiście są rzeczy od nas niezależne zwłaszcza kiedy konfrontujemy się z siłami natury i musimy sobie z nimi jakoś radzić. Ale jako istoty społeczne mamy to do siebie, że sytuacje społeczne, te kiedy spotykamy się z drugim człowiekiem, możemy świadomie kształtować i chciałbym, abyśmy kształtowali je najlepiej jak tylko potrafimy. Abyśmy dbali o siebie i swoich bliskich. Abyśmy troszczyli się o to, co wspólne, byli dla siebie w sytuacjach, które w pojedynkę nas nieraz przerastają. Szanowali się nawzajem

Kiedy z kolei mówię, abyście troszczyli się o siebie, to chcę powiedzieć, że Wasze prawo do bycia sobą jest niepodważalne i zostaniecie przyjęci przez Instytut takimi, jakimi jesteście. W końcu , jak możemy usłyszeć w jednej z produkcji Netfixa “Nie ma dobrego lub złego sposobu na bycie sobą. To podróż – wyruszcie w nią tak, jak chcecie”. Dlatego chciałbym aby studia na tej uczelni były dla Państwa nie tylko początkiem nowej intelektualnej i mam nadzieję naukowej podróży,, ale przede wszystkim dobrym czasem, który pozwoli Wam lepiej przejść przez te niespokojne i pełne niesprawiedliwości czasy i że ten Instytut teraz także Wasz będzie dla Was drugim domem, gdzie zawsze możecie liczyć na szacunek, zrozumienie i wsparcie. I że wyjdziecie stąd mądrzejsi o wiedzę jak świat uczynić choć odrobinę lepszym i bardziej sprawiedliwym, niż taki, jakim go zastaliście.” 

W prawdzie to przesłanie w dniu pierwszego października było skierowane do młodzieży, moim zdaniem każdy z nas powinien je usłyszeć . Jak ważna jest dzisiaj empatia i szacunek do drugiego człowieka. Wsłuchiwanie się w jego potrzeby, by nie zostawiać nikogo pozostawionego samemu sobie. By każdy z nas czuł się integralną częścią tej społeczności i był traktowany z należnym mu szacunkiem, niezależnie od wieku, wyglądu, przekonań politycznych czy religijnych. 

Szacunek do drugiego człowieka jest podstawą normalności życia w obecnym świecie.

Autorka: Anna Stańczyk
Jestem osobą "wcześniej urodzoną" – taką nazwę nosił mój program dla seniorów w Radio Łódź, który prowadziłam 5 lat. Jestem pozytywnie nastawiona do życia i ludzi. Tym optymizmem i radością życia emanuję na innych. Prowadzę bloga annastanczyk.pl. Interesuje mnie rozwój osobisty, fizyka kwantowa i związek między duchowością a fizyką.


Komentarze

Popularne posty