Natura życia to nieustanny ruch. Nie zakotwiczaj się w otoczeniu

 Jeśli jest Ci dane dzięki samorozwojowi objąć swoją wrażliwością otoczenie, w jakim żyjesz, to z pewnością chcesz przekazać swoje doświadczenia, radość i postęp jak najszerszej grupie ludzi. To całkowicie normalne, szczególnie po intensywnej pracy nad sobą, kiedy to głównie musieliśmy skupiać się na własnej osobie, by uporządkować wiele spraw. Im więcej znajdziesz wewnątrz siebie harmonii i zrozumienia, tym większa powstanie potrzeba wyjścia ku innym i tym więcej narodzi się w Tobie wyrozumiałości i wybaczenia.

 Jednak zbyt często zdarza się, że pomimo pracy samorozwojowej zakotwiczamy się w naszym środowisku na stałe i nieomal przymuszamy je do zmiany. Zaczynamy wtedy myśleć, że istnieje jedyna słuszna droga, i wierzyć, że większość ludzi odczuwa niechęć do przemiany. Może to oznaczać, że zapomnieliśmy o naszej podróży, którą właśnie odbywamy. Zapomnieliśmy, że życie jest procesem dynamicznym, dlatego konserwatywna postawa stoi z nim w sprzeczności. Warto więc pamiętać, że świat potrzebuje ciągłego ruchu / przemiany, stawiając Cię wobec niepowtarzalnych sytuacji. To co dzieje się właśnie teraz, również jest zjawiskiem jedynym w sobie i następującym tylko w tym momencie. Kiedy to poczujesz, zrozumiesz, że nie ma banalnych chwil, chyba że chcesz je takimi uczynić. Rozpoznasz też, że w każdym spotkaniu, w każdym człowieku i w każdym momencie tkwi inspiracja, by podążać dalej. Wszelkie sytuacje zrodzone są dla rozwoju ludzi, dlatego nie musisz „opłakiwać” tego, co przemija. Widocznie zadanie, jakim się zajmowałeś, zostało wypełnione i czas iść dalej, tworząc nowe doświadczenia, dając szansę wejścia na wyższy szczebel rozwoju Tobie i osobom z Twojego otoczenia. 


 Wszechświat jest dynamiczny i zmienny. Nic w rzeczywistości nie przemija, lecz ulega ciągłemu przeobrażeniu. Nie zahamowuj więc tej transformacji. Nie zakotwiczaj się w otoczeniu. Płyń swoim tempem i bądź świadom siły własnego wpływu. Nie bój się przemijania, ponieważ w rzeczywistości jest ono wzrostem. Możemy żyć gdziekolwiek, możemy zmieniać zajęcia i otaczać się nowymi ludźmi, lecz zawsze jesteśmy sobą z coraz szerszym widzeniem spraw. 

 Obecnie jesteś w podróży, na którą zdecydowałeś się sam. Dlatego nie trzymaj się kurczowo ławki na peronie, gdy odjeżdża kolejny pociąg . Życie daje Ci kolejną szansę. Czy skorzystasz z niej, to zależy już tylko od Ciebie. Pozwól toczyć się sprawom, lecz kształtuj także swój los zgodnie z własną wolą, byś nie był jak tratwa rzucana po wezbranej wodzie. Są sytuacje i miejsca, w których zabawisz dłużej, ale i tak pamiętaj, że cały czas jesteś w ruchu i to co Cię trzyma w danym miejscu, może być kotwicą mądrego wyboru lub tępego uporu. Bo albo jesteś w danym miejscu, by wypełniać swoje zadanie, albo lękasz się podróży i chcesz wiecznie stać w porcie. Statku jednak nie stworzono, by pozostawał w miejscu. Nie taki był zamysł budowniczego.

 Twoja wewnętrzna natura nie przypomina drzewa, którego korzenie raz na zawsze przypisane są do jednego miejsca. Ty jesteś łodzią, której naturą jest przemierzanie wielkich przestrzeni. Jedyne, co Cię może trzymać w miejscu, to strach przed zmianą, przed porywami odważnej, gotowej na wyzwania duszy.

Anna Stańczyk
Jestem osobą "wcześniej urodzoną" – taką nazwę nosi mój program dla seniorów w Radio Łódź, który prowadzę już czwarty rok. Jestem pozytywnie nastawiona do życia i ludzi. Tym optymizmem i radością życia emanuję na innych. Prowadzę bloga annastanczyk.pl. Interesuje mnie rozwój osobisty, fizyka kwantowa i związek między duchowością a fizyką.

Komentarze

Popularne posty