Seniorzy z Łodzi odkryli tajemnicę piramidy!Za nami trzecie już zajęcia. Tym razem w poszerzonym o dwie nowe osoby gronie odkrywaliśmy tajemnice warsztatu dziennikarskiego. Zanim jednak powiemy Wam, jak doszło do rozwiązania przez seniorów zagadki piramidy, przedstawimy Wam nowych uczestników warsztatów dziennikarskich Akademii Wolontariatu Seniorów. Dołączyli do nas: Zosia i Henryk.

Od lewej: Krzyś, Henryk, Emi, Zosia i GosiaZosia jest niesamowicie energiczną osobą o wielu pasjach. Przede wszystkim jest fanką wysiłku umysłowego, stąd jej fascynacja brydżem, szachami i szaradziarstwem. Na co dzień czynnie zajmuje się pomaganiem innym. Wykonuje piękną i trudną pracę wspierania innych – dwa, trzy razy w tygodniu przeprowadza z potrzebującymi tego osobami podnoszące na duchu rozmowy telefoniczne.

Henryk to niezwykle artystyczna dusza związana z aktorstwem i planem filmowym. Występował jako statysta w wielu produkcjach filmowych – ostatnio w filmie Andrzeja Wajdy "Powidoki" podczas scen kręconych w Łodzi. W młodości był związany ze środowiskiem redaktorów Tygodnika "ANGORA", stąd zainteresowanie warsztatami dziennikarskimi.

O pozostałych uczestnikach możecie przeczytać: tutaj.

Tajemnica piramidy...

No więc o co chodzi z tą piramidą? Gosia, Krzyś, Henio i Zosia uczyli się tym razem jak napisać tekst informacyjny i opatrzyć go chwytliwym i klarownym tytułem. Dowiedzieli się z czego składa się artykuł, co to jest lid i jaką funkcję pełni tytuł.

Odkryli również, że w każdym informacyjnym tekście dziennikarskim powinna znajdować się ukryta piramida i do tego odwrócona! Jak to? To proste!

Zasada odwróconej piramidy mówi o tym, że wszystko co najważniejsze i najciekawsze dla czytelnika powinno się znaleźć na początku tekstu, a informacje mniej ważne powinny zostać umieszczone na końcu informacji.

Wyposażeni w tę nową wiedzę uczestnicy dostali zadanie poszukania informacji o miejscach przyjaznych seniorom i napisania na ten temat notki. Szukajcie informacji w następnym wpisie! Pozdrawiamy!

Emilia SzywałaKomentarze

Popularne posty