Poznaj 9 dziedzin samodyscypliny prowadzących do sukcesu“Największy test samodyscypliny przychodzi wtedy, gdy trzeba się zmusić by iść dalej naprzód, podczas gdy wszyscy wokół mają ochotę zrezygnować”.
Każdy z nas pragnie osiągnąć sukces, szczególnie, kiedy kładzie się do łóżka i zaczyna snuć plany określając własne cele.  W tych chwilach czujemy się na tyle zmotywowani i pełni sił, że jesteśmy gotowi wstać i zacząć działać natychmiast. To uczucie trwa niedługo, zwykle kilka minut. Później mówimy sobie “jutro zacznę” i zamykamy oczy. Na dźwięk budzika staramy się dojść do siebie, idziemy do łazienki, jemy śniadanie, zaczyna się codzienna rutyna . Najczęściej wczorajsza obietnica zostaje zapomniana albo przenosi się na poniedziałek, co w sumie oznacza - nigdy. Wieczorem, po ciężkim, lub jak to często się zdarza, dniu “na bieżąco”, wciskamy się wygodnie w fotel, włączamy telewizję i oglądając wywiady z ludźmi odnoszącymi sukcesy pytamy siebie “Na czym polega ich tajemnica? Jaki jest klucz do sukcesu?”  Właśnie na to pytanie odpowiedział Brian Tracy w swoim wykładzie poświęconym samodyscyplinie. Link do wykładu znajdziecie na końcu artykułu.

Zacznijmy od definicji tego pojęcia:
Samodyscyplina - to zmuszenie siebie robienia tego co powinieneś, wtedy, kiedy powinieneś, czy ci się chce czy nie. Innymi słowy - samokontrola i panowanie nad sobą. Możesz znać wszelkie zasady, ale na nic ci się nie przydadzą, jeśli nie będziesz w stanie zmusić się do działania.
 W dążeniu do samodyscypliny musisz pamiętać o perspektywie czasowej. To czy pójdziesz w życiu naprzód czy nie, zależy od tego jaki przedział czasu bierzesz pod uwagę, kiedy się decydujesz czym zamierzasz się zajmować. Kolejna rzecz to jest poświęcenie. Dokładniej chodzi tu o twoją zdolność dyscyplinowania samego siebie, np. robić to co jest trudne i konieczne, właściwe i ważne, najpierw danie główne, a potem deser.
 Samodyscyplinę można rozwinąć poprzez powtarzanie i praktykę. Jeśli robisz coś raz za razem w końcu wchodzi to w nawyk. Brian Tracy mówi o dziewięciu dyscyplinach, które można w sobie rozwijać i dzięki którym poprawi się każdy obszar twojego życia, Spróbuj przejść tą drogę i stać się zupełnie inną osobą.

1. Dyscyplina jasnego myślenia
Dyscyplina jasnego myślenia jest najistotniejsza, gdyż twoja  mentalność decyduje o jakości decyzji, które podejmujesz. Twoje wybory decydują o działaniach, a te z kolei wyznaczają rezultaty i jakość życia.
Więc najpierw potrzebujesz ciszy, spokoju, a głównie samotności, żeby wszystko przemyśleć. Pozwól swojemu umysłowi  się wyciszyć, uspokoić się. Już po 25 min. z twoją świadomością zaczną dziać się niesamowite rzeczy. Zaczniesz słyszeć swój wewnętrzny cichy głosik, który krzyknie czasem tak, że będziesz zdziwiony. Również możesz zapisywać wszystko na papierze lub pójść na spacer. Głównie  pamiętaj, że dobrze być gotowym na coś zupełnie nowego co do ciebie przyjdzie.


2. Dyscyplina codziennego ustalania celów
Zadaj sobie pytania: “Co naprawdę chcę zrobić ze swoim życiem?”, “Po co tu jestem”, “Czym chcę się zajmować?”. Odpowiadając na te pytania weź  długopis i zapisz konkretne cele w czasie teraźniejszym i z określeniem daty ich osiągnięcia. Następnie przepisuj te cele każdego dnia. Powinno ich być co najmniej 10. Przepisuj te punkty codziennie, powinieneś mieć to cały czas przed sobą dla wizualizacji.


3. Dyscyplina codziennego zarządzania czasem
Codziennie napisz listę co musisz zrobić w ciągu dnia. Uszereguj według priorytetów. Użyj metody “ABC”. Zadanie A to to, co musisz zrobić, ma to dla ciebie poważne konsekwencje. B to to, co powinieneś zrobić, ale konsekwencje będą łagodne. C to coś przyjemnego, np.: pójście na obiad, zadzwonienie do domu. Nie wykonuj zadania B jeśli nie wykonałeś  zadania A, nie zaczynaj zadania C, kiedy B pozostało jeszcze na liście. Zdyscyplinuj się, żeby nie robić tego, co ma niską wartość.


4. Dyscyplina odwagi
Ponad 80% ludzi jest sparaliżowanych lękiem przed porażką. Słowa wskaźniki: nie mogę, nie dam rady, a to, a tam to. Na szczęście odwaga to nawyk, który rozwija się wraz z praktyką. Odwaga składa się z dwóch części: aby zacząć i by wytrzymać, by wytrwać, iść dalej, kiedy jesteś zmęczony, rozczarowany, ci nie idzie, nie ma gwarancji sukcesu, a porażka zdaje się coraz bardziej prawdopodobna.
Więc jak mówił  Arystoteles: “Jeśli pragniesz jakiejś cnoty, której nie posiadasz, w każdej sytuacji, która cnoty tej wymaga zachowuj się tak, jakbyś już ją posiadał a wtedy ją nabędziesz”.
Zamiast unikać sytuacji po prostu zrób to. Strach jest tylko w naszej głowie!

5 . Dyscyplina dbania o swoje zdrowie
Pilnuj swojego zdrowia, uważaj co zjadasz w ciągu dnia, zajmij się sportem, regularnie rób badania lekarskie.


6. Dyscyplina oszczędzania i inwestowania
Jednym z najlepszym celów w życiu jest niezależność finansowa. Postaw sobie cel być niezależną i unikaj długów. Zamiast mówić “lubię wydawać pieniądze ” zacznij mówić “lubię odkładać pieniądze” i zobaczysz jak ucieszy ci to, że masz pieniądze w banku, że masz oszczędności. Kiedy odkładanie pieniędzy zacznie ci sprawiać radość, zaczniesz coraz bardziej uważać na swoje wydatki. Dobrą drogą do niezależności jest odkładanie 10 czy 20 procent dochodów przez całe życie. Z czasem zacznij inwestować, ale najpierw sprawdź jak to zrobić. Nie inwestuj w pomysł czy system innej osoby, tylko w to, co sam wiesz. I pamiętaj o dwóch regułach:
  1. Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto.
  2. Bądź ostrożny i płać gotówką tak często, jak ci się uda (mając pieniądze w rękach łatwiej jest kontrolować wydatki).


7. Dyscyplina ciężkiej pracy
Im więcej pracujesz, tym więcej drzwi i możliwości przed tobą się otwiera.
Zasada:  przez cały czas pracuj. Kiedy ktoś odwraca twoją uwagę powiedz, że jesteś zajęty i pracuj. Najwięcej czasu w pracy marnują nam inni ludzie , którzy nam ten czas zabierają na bezwartościowe plotki i rozmowy. Trzeba unikać takich osób. Trzymaj się z daleka od pożeraczy czasu.
 Wychodź ostatni, bądź tym, który gasi światło.  Wszelkie przyjemności wyłącznie po pracy, kiedy wiesz, że dobrze wykonałeś swoją pracę. Każda godzina kiedy nikt ci nie przerywa , przekłada się na dwie godziny produktywności, kiedy ludzie ci przerywają. Myśl więc “jak najlepiej mogę wykorzystać mój czas w tej chwili?”, a potem rób to.


8. Dyscyplina ciągłej nauki
J. Rohn “Pracuj nad sobą co najmniej tak ciężko jak w pracy ”.
Czytaj codziennie rano i na wieczór. W samochodzie słuchaj płyt edukacyjnych, wtedy będziesz jednym z najbardziej poinformowanych ludzi w danej dziedzinie. Bierz udział w seminariach, lekcjach, czasem to daje więcej informacji niż uzyskałeś przez sam za cały rok. Im więcej wiesz, tym więcej zarabiasz.

9. Dyscyplina wytrwałości
Największy test samodyscypliny przychodzi wtedy, gdy trzeba się  zmusić by iść dalej naprzód, podczas gdy wszyscy wokół mają ochotę zrezygnować. Wytrwałość jest miarą twojej wiary w siebie i w to, co robisz. Jeśli naprawdę wierzysz, że twoje działania są wartościowe, wytrwasz bez względu na to, co się będzie działo na zewnątrz. Bardziej uwierzysz w siebie, zmieni się twój charakter. Wytrwałość - to samodyscyplina zastosowana w działaniu.

Dzięki samodyscyplinie zrobisz więcej, szybciej i lepiej niż inni. Zyskasz więcej rezultatów, będziesz bardziej produktywny, przyciągniesz uwagę ludzi, którzy mogą cię wspomóc i pchnąć naprzód. Wysoka samoocena i duma z siebie, mniejsza obawa przed odrzuceniem.
Będziesz miał tak silny charakter, że pokonasz każdą przeszkodę. Dzięki samodyscyplinie staniesz się wielkim człowiekiem.  

Tutaj znajdziesz cały wykład Briana Tracy'ego


Lilia Karaban 
Przyjechałam z Ukrainy. 
Studiuję Dziennikarstwo Międzynarodowe na Uniwersytecie Łódzkim. 
Moją prawdziwą pasją jest pisanie.
Niestety w języku polskim to nie jest takie proste, ale bardzo się staram. 

Komentarze

Popularne posty