Malarstwo jest jak magia .....


"Na odsiecz" Venus Prima 2018 olej

Malarstwo jest jak magia, 
odkryj to 
a zapomnisz o świecie całym.

      Magia obrazów, barw.... inny świat. Świat wyobraźni i swobody, oderwanie się umysłem od tego co tu i teraz, relaks i piękno. Poprowadzę czytelnika moją przetartą już drogą ukochanej pasji.

Moja przygoda z malarstwem zaczęła się na poważnie sześć lat temu, bo wcześniej nie miałam na to czasu i warunków. Dziś jestem w grupie 10 zapaleńców młodszych i starszawych, którzy pod wodzą nieugiętej i pełnej namiętności artystycznej naszej Plastyczki odkrywają swoje pasje malarskie. Dla przykładu, że można nauczyć się malarstwa w każdym wieku i dla zachęty zamieszczam powyżej jeden z moich obrazów. Namalowałam go w tym roku na Święto Niepodległości. 

Jak zacząć rozwijać swoją malarską pasję?

Rozglądać się wokół, rozmawiać z ludźmi, szukać mistrza, a potem zebrać grupę i już pozostaje tylko drobiazg jak wyznaczyć odpowiedni lokal i pójdzie.


Początek pracy, bo tak to trzeba nazwać, rozpoczęliśmy jako grupa od wysłuchania prelekcji naszej Plastyczki  na temat wybitnych malarzy, technik malarskich i warsztatu plastyka. 
Bo należy uczyć się od najlepszych.

Następnie pełni niepokoju i braku wiary w siebie przystąpiliśmy do organizacji samodzielnych warsztatów malarskich, a dopiero później do wykonania prac pastelem olejnym.

A więc najpierw zapał, później podstawowa wiedza, organizacja pracy i dopiero działanie artystyczne.

Trzeba się liczyć z pewnymi kosztami, ale na początek nie są one wielkie: pastele olejne i odpowiedni blok z kartonami do tej techniki. Pastelami rysuje się na papierze, płótnie, tekturze lub pergaminie. 
Do wykonania pasteli używa się pigmentów (substancji nadających barwę) zmieszanych z gipsem lub kredą i małą ilością spoiwa np. gumy arabskiej. Z otrzymanej masy formuje się pałeczki pasteli.

Trochę historii

Jednym z pierwszych artystów posługujących się pastelami miał być sam Leonardo da Vinci. Użył sformułowania ,,kolorowanie na sucho", które dobrze oddaje rysunkowy sposób użycia kredek.
Tą techniką malują nie tylko artyści, ale i amatorzy, do najbardziej znanych należał król Stanisław Leszczyński, jego córka Maria Leszczyńska, Hetman Wielki Litewski Michał Kazimierz Ogiński. Do wielkich malarzy artystów rysujących pastelami zaliczają się również: Jean-Francois Millet, Leon Wyczółkowski i Stanisław Wyspiański. W Polsce moda na pastele rozpowszechniła się za panowania Augusta III Sasa i Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Moja przygoda trwa i będę zachęcać do wspólnej radości z odkrywania piękna świata i swoich talentów. 


VENUS PRIMA

Komentarze

Popularne posty